UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

UEFA Youth League domestic champions path latest

Debutants Angers, Empoli, Hajduk Split, Trabzonspor and Deportivo La Coruña are among the 16 teams through to the second round.

Deportivo came through a dramatic tie in front of a record crowd
Deportivo came through a dramatic tie in front of a record crowd Deportivo La Coruña

The UEFA Youth League domestic champions path second-round ties are decided and begin on 2 November after the first round was completed.

The 32 clubs that compete in the UEFA Champions League path are those that take part in this season's group stage of the senior competition. They are joined in the tournament by the 32 domestic youth champions from the highest-ranked entering associations whose senior side had not qualified for the UEFA Champions League group stage – and these teams participate in the domestic champions path.

The 16 first-round opening legs were played between 28 and 30 September with the returns on 19 and 20 October. The second round is on 2/3 and 23/24 November, with the tie between Septemvri Sofia and Rangers on 24 November and 7 December.

The eventual eight second-round winners in the domestic champions path will progress to the play-offs where they will face the runners-up in the eight UEFA Champions League path groups. The winners of those ties then advance to the round of 16 alongside the UEFA Champions League path group winners.

Champions League path group games

Second round ties

Debutants Empoli came through a tight first-round tie
Debutants Empoli came through a tight first-round tieGetty Images

FIRST LEGS

Tuesday 2 November
Trabzonspor vs Midtjylland 

Wednesday 3 November
MTK Budapest vs Genk
Crvena zvezda vs Empoli 
Žilina vs Kairat Almaty 
Hajduk Split vs FC Minsk 
Angers vs AZ Alkmaar 
Deportivo La Coruña vs Maccabi Haifa 

Wednesday 24 November
Septemvri Sofia vs Rangers 

SECOND LEGS

Tuesday 23 November
Midtjylland vs Trabzonspor 
AZ Alkmaar vs Angers
Maccabi Haifa vs Deportivo La Coruña 
Genk vs MTK Budapest
Empoli vs Crvena zvezda 

Wednesday 24 November
FC Minsk vs Hajduk Split 

Tuesday 7 December
Rangers vs Septemvri Sofia 

tbc
Kairat Almaty vs Žilina

No more away goals rule

There has been a rule change for 2021/22: Ties level after the second leg will go to a penalty shoot-out if required, irrespective of the number of away goals a team has scored. As before, extra time is not played in any UEFA Youth League tie.

First round results

• The crowd of 8,522 at the first-round second leg between Deportivo La Coruña and Pogoń Szczecin is the highest ever in the domestic champions path or group stage, and seventh-best overall in the competition. Depor trailed 3-0 from the first leg but won the return 4-0 in added time.

• Competition newcomers Angers, Deportivo, Empoli, Hajduk Split and Trabzonspor were among the first-round winners, as were two-time quarter-finalists Midtjylland.

• Midtjylland are in the domestic champions path for a record fifth time in the six seasons since its introduction, and have got through both rounds on their four previous entries.

• Žalgiris were the first UEFA Youth League entrants from Lithuania, and Akademia e Futbollit, Csikszereda, Daugavpils, Köln, Pogoń Szczecin, Saint Patrick's Athletic and Zvijezda 09 also made debuts in the opening round.

Angers celebrate after reaching the second round
Angers celebrate after reaching the second roundIcon Sport via Getty Images

SECOND LEGS

Wednesday 20 October
Trabzonspor 2-0 Zvijezda 09 (agg: 3-0)
Kairat Almaty 1-0 APOEL (agg: 2-1)
FC Minsk 2-0 Daugavpils (agg: 6-0)
Sparta Praha 3-3 MTK Budapest (agg: 4-6)
Angers 3-0 Csikszereda (agg: 5-0)
Žilina 2-0 PAOK (agg: 7-1)
Hajduk Split 3-1 Shkëndija (agg: 5-1)
Crvena zvezda 2-0 Saint Patrick's Athletic (agg: 4-1)
Maccabi Haifa 2-0 Žalgiris Vilnius (agg: 5-0)
Hammarby 1-2 Rangers (agg: 1-5)
Empoli 1-1 Domžale (agg: 3-2)
Deportivo La Coruña 4-0 Pogoń Szczecin (agg: 4-3)

Tuesday 19 October
Midtjylland 10-1 Rosenborg (agg: 14-3)
AZ Alkmaar 7-0 Gabala (agg: 11-0)
Genk 3-1 Köln
(agg: 7-3)
Akademia e Futibollit 1-1 Septemvri Sofia (agg: 1-4)

Crvena zvezda knocked out St Patrick's Athletic
Crvena zvezda knocked out St Patrick's AthleticSPORTSFILE

FIRST LEGS

Thursday 30 September
Shkëndija 0-2 Hajduk Split 
Rosenborg 2-4 Midtjylland 

Wednesday 29 September
Daugavpils 0-4 FC Minsk 
Gabala 0-4 AZ Alkmaar 
Zvijezda 09 0-1 Trabzonspor
APOEL 1-1 Kairat Almaty 
Septemvri Sofia 3-0 Akademia e Futibollit
MTK Budapest 3-1 Sparta Praha

Csikszereda 0-2 Angers
 
Köln 2-4 Genk 
PAOK 1-5 Žilina
Pogoń Szczecin 3-0 Deportivo La Coruña 
Domžale 1-2 Empoli 
St. Patrick's Athletic 1-2 Crvena zvezda 

Tuesday 28 September
Žalgiris Vilnius 0-3 Maccabi Haifa 
Rangers 3-0 Hammarby 

Knockout dates

Play-off draw: 14 December, Nyon
Play-offs: 8/9 February
Knockout draw (round of 16 onwards): 14 February, Nyon
Round of 16: 1/2 March
Quarter-finals: 15/16 March
Semi-finals: 22 April, Nyon
Final: 25 April, Nyon