UEFA Youth League group stage draw

The groups are identical to those for the UEFA Champions League.

Barcelona will defend their trophy in the group stage
Barcelona will defend their trophy in the group stage ©Getty Images

The UEFA Champions League path group stage draw of the UEFA Youth League is determined by the draw for the senior competition, meaning that – for both competitions – the same teams play the same opponents in identical groups in the same weeks

• The eight groups were decided by the UEFA Champions League draw.

Group A: Atlético Madrid (ESP), Borussia Dortmund (GER), Monaco (FRA), Club Brugge (BEL)

Group B: Barcelona (ESP, holders), Tottenham Hotspur (ENG), PSV Eindhoven (NED), Internazionale Milano (ITA)

Group C: Paris Saint-Germain (FRA), Napoli (ITA), Liverpool (ENG), Crvena zvezda (SRB)

Group D: Lokomotiv Moskva (RUS), Porto (POR), Schalke (GER), Galatasaray (TUR)

Group E: Bayern München (GER), Benfica (POR), Ajax (NED), AEK Athens (GRE)

Group F: Manchester City (ENG), Shakhtar Donetsk (UKR), Lyon (FRA), Hoffenheim (GER)

Group G: Real Madrid (ESP), Roma (ITA), CSKA Moskva (RUS), Viktoria Plzeň (CZE)

Group H: Juventus (ITA), Manchester United (ENG), Valencia (ESP), Young Boys (SUI)

• Among the hopefuls are holders Barcelona, who won their second title last season, 2017/18 semi-finalists Manchester City and Porto, and past runners-up Benfica, Paris Saint-Germain and Shakhtar Dontesk.

• Ajax, Atlético Madrid, Barcelona, Bayern München, Benfica, CSKA Moskva, Juventus, Manchester City, Paris Saint-Germain, Porto and Real Madrid keep up their records of entering all six editions.

• Debuts: AEK Athens, Crvena zvezda, Hoffenheim, Lokomotiv Moskva, Young Boys

• The group winners progress straight to the round of 16. The group runners-up go into the play-offs where they meet the eight teams that emerge from the domestic champions path of the UEFA Youth League, the draw for which is on Tuesday.

  • Road to Nyon

Matchday one: 18/19 September
Matchday two: 2/3 October
Matchday three: 23/24 October
Matchday four: 6/7 November
Matchday five: 27/28 November
Matchday six: 11/12 December

Knockout dates
Play-off draw: 17 December
Play-offs: 19/20 February
Knockout draw (round of 16 onwards): 22 February
Round of 16: 12/13 March
Quarter-finals: 2/3 April
Semi-final: 26 April, Nyon
Final: 29 April, Nyon

Top