UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Europa League: All the fixtures and results

Keep track of all the 2023/24 UEFA Europa League fixtures and results.

The 2023/24 UEFA Europa League group stage began on 21 September and ran to 14 December. It resumed on 15 February, and will culminate in the final on 22 May.

The competition encourages ambitious, bold contenders to make waves.

All times CET.

Sign up to MyUEFA!

Knockout stages

Round of 16

First legs

6 March
Sporting CP vs Atalanta (18:45 CET)

7 March
Sparta Praha vs Liverpool (18:45 CET)
Roma vs Brighton (18:45 CET)
Qarabağ vs Leverkusen (18:45 CET)
Marseille vs Villarreal (21:00 CET)
Benfica vs Rangers (21:00 CET)
Freiburg vs West Ham (21:00 CET)
AC Milan vs Slavia Praha (21:00 CET)

Second legs

14 March
Villarreal vs Marseille (18:45 CET)
Rangers vs Benfica (18:45 CET)
West Ham vs Freiburg (18:45 CET)
Slavia Praha vs AC Milan (18:45 CET)
Brighton vs Roma (21:00 CET)
Leverkusen vs Qarabağ (21:00 CET)
Atalanta vs Sporting CP (21:00 CET)
Liverpool vs Sparta Praha (21:00 CET)

Knockout round play-offs

First legs

15 February
Feyenoord 1-1 Roma
Young Boys 1-3 Sporting CP
Galatasaray 3-2 Sparta Praha
Shakhtar Donetsk 2-2 Marseille
Milan 3-0 Rennes
Lens 0-0 Freiburg
Benfica 2-1 Toulouse
Braga 2-4 Qarabağ

All the first-leg goals

Second legs

22 February
Rennes 3-2 Milan (agg: 3-5)
Freiburg 3-2 Lens (agg: 3-2)
Toulouse 0-0 Benfica (agg: 1-2)
Qarabağ 2-3 Braga (aet, agg: 6-5) 
Roma 1-1 Feyenoord (aet, agg: 2-2, Roma win 4-2 on pens)
Sporting CP 1-1 Young Boys (agg: 2-4)
Sparta Praha 4-1 Galatasaray (agg: 6-4)
Marseille 3-1 Shakhtar Donetsk (agg: 5-3)

All the second-leg goals

When are the remaining 2023/24 Europa League fixtures?

Quarter-finals: 11 and 18 April
Semi-finals: 2 and 9 May
Final: 22 May

Group stage

Matchday 6

14 December 
Union SG 2-1 Liverpool
LASK 1-2 Toulouse
Rennes 2-3 Villarreal
Panathinaikos 1-2 Maccabi Haifa
Roma 3-0 Sheriff Tiraspol
Slavia Praha 4-0 Servette
Leverkusen 5-1 Molde
Qarabağ 2-1 Häcken
West Ham 2-0 Freiburg
Olympiacos 5-2 TSC
Ajax 3-1 AEK Athens
Brighton 1-0 Marseille
Real Betis 2-3 Rangers
Aris Limassol 1-3 Sparta Praha
Sporting CP 3-0 Sturm Graz
Raków Czestochowa 0-4 Atalanta

Matchday 5

30 November
Freiburg 5-0 Olympiacos
TSC 0-1 West Ham
AEK Athens 0-1 Brighton
Sparta Praha 1-0 Real Betis
Atalanta 1-1 Sporting CP
Sturm Graz 0-1 Raków Czestochowa
Maccabi Haifa 0-3 Rennes
Marseille 4-3 Ajax
Rangers 1-1 Aris Limassol
Liverpool 4-0 LASK
Toulouse 0-0 Union SG
Villarreal 3-2 Panathinaikos
Servette 1-1 Roma
Sheriff Tiraspol 2-3 Slavia Praha
Molde 2-2 Qarabağ
Häcken 0-2 Leverkusen

Matchday 4

9 November
LASK 3-0 Union SG
Toulouse 3-2 Liverpool
Rennes 3-1 Panathinaikos
Maccabi Haifa 1-2 Villarreal
Servette 2-1 Sheriff Tiraspol
Slavia Praha 2-0 Roma
Qarabağ 0-1 Leverkusen
Ajax 0-2 Brighton
Häcken 1-3 Molde
Freiburg 5-0 TSC
West Ham 1-0 Olympiacos
AEK Athens 0-2 Marseille
Real Betis 4-1 Aris Limassol
Rangers 2-1 Sparta Praha
Atalanta 1-0 Sturm Graz
Sporting CP 2-1 Raków Czestochowa

Matchday 4: Best goals

Matchday 3

26 October
Olympiacos 2-1 West Ham
TSC 1-3 Freiburg
Marseille 3-1 AEK Athens
Sparta Praha 0-0 Rangers
Aris Limassol 0-1 Real Betis
Sturm Graz 2-2 Atalanta
Raków Czestochowa 1-1 Sporting CP
Brighton 2-0 Ajax
Molde 5-1 Häcken
Union SG 2-1 LASK
Liverpool 5-1 Toulouse
Panathinaikos 1-2 Rennes
Roma 2-0 Slavia Praha
Sheriff Tiraspol 1-1 Servette
Leverkusen 5-1 Qarabağ

6 December
Villarreal 0-0 Maccabi Haifa

Matchday 3: Best goals

Matchday 2

5 October 
Freiburg 1-2 West Ham
TSC 2-2 Olympiacos
Marseille 2-2 Brighton
AEK Athens 1-1 Ajax
Real Betis 2-1 Sparta Praha
Aris Limassol 2-1 Rangers
Sporting CP 1-2 Atalanta
Raków Czestochowa 0-1 Sturm Graz
Liverpool 2-0 Union SG
Toulouse 1-0 LASK
Villarreal 1-0 Rennes
Maccabi Haifa 0-0 Panathinaikos
Roma 4-0 Servette
Slavia Praha 6-0 Sheriff Tiraspol
Molde 1-2 Leverkusen
Häcken 0-1 Qarabağ

Matchday 2: Best goals

Matchday 1

21 September
Union SG 1-1 Toulouse
LASK 1-3 Liverpool
Rennes 3-0 Maccabi Haifa
Panathinaikos 2-0 Villarreal
Servette 0-2 Slavia Praha
Sheriff Tiraspol 1-2 Roma
Leverkusen 4-0 Häcken
Qarabağ 1-0 Molde
West Ham 3-1 TSC
Olympiacos 2-3 Freiburg
Ajax 3-3 Marseille
Brighton 2-3 AEK Athens
Sparta Praha 3-2 Aris Limassol
Rangers 1-0 Real Betis
Atalanta 2-0 Raków Czestochowa
Sturm Graz 1-2 Sporting CP

Matchday 1: Best goals

Sign up for a free MyUEFA account to watch live streams and on-demand content, play games and challenge your friends, win money-can’t-buy prizes, and apply for tickets to Europe’s biggest games.