UEFA Europa League third qualifying round lineup

FK Mladá Boleslav will meet Olympique Lyonnais and SKN St Pölten are taking on PSV Eindhoven as the third qualifying round lineup comes into focus.

Lyon are among the big sides entering in the third qualifying round
Lyon are among the big sides entering in the third qualifying round ©AFP/Getty Images

Olympique Lyonnais will visit Czech side FK Mladá Boleslav in their opening UEFA Europa League third qualifying round game, while PSV Eindhoven are up against SKN St Pölten.

Second qualifying round results

UEFA Europa League third qualifying round (31 July & 7 August)
Kardemir Karabükspor (TUR) v Rosenborg BK (NOR)
FC Chornomorets Odesa (UKR) v RNK Split (CRO)
Saint Johnstone FC (SCO) v FC Spartak Trnava (SVK)
1. FSV Mainz 05 (GER) v Asteras Tripolis FC (GRE)
Diósgyőri VTK (HUN) v FC Krasnodar (RUS)
FK Mladá Boleslav (CZE) v Olympique Lyonnais (FRA)
FK AS Trenčín (SVK) v Hull City (ENG)
AC Omonia (CYP) v FK Metalurg Skopje (MKD)
Torino FC (ITA) v IF Brommapojkarna (SWE)
PSV Eindhoven (NED) v SKN St Pölten (AUT)
Stjarnan (ISL) v KKS Lech Poznań (POL)
FC Zorya Luhansk (UKR) v Molde FK (NOR)
FK Sarajevo (BIH) v Atromitos FC (GRE)
Real Sociedad de Fútbol (ESP) v Aberdeen FC (SCO)
FC Astana (KAZ) v AIK Solna (SWE)
SV Zulte Waregem (BEL) v FC Shakhtyor Soligorsk (BLR)
SV Grödig (AUT) v FC Zimbru Chisinau (MDA)
FC Astra (ROU) v FC Slovan Liberec (CZE)
Ruch Chorzów (POL) v Esbjerg fB (DEN)
FC Dinamo Moskva (RUS) v Hapoel Kiryat Shmona FC (ISR)
BSC Young Boys (SUI) v Ermis Aradippou FC (CYP)
IF Elfsborg (SWE) v FH Hafnarfjördur (ISL)
FC Petrolul Ploieşti (ROU) v FC Viktoria Plzeň (CZE)
Víkingur (FRO) v HNK Rijeka (CRO)
FC Dinamo Minsk (BLR) v CFR 1907 Cluj (ROU)
Neftçi PFK (AZE) v FC Chikhura Sachkhere (GEO)
IFK Göteborg (SWE) v Rio Ave FC (POR)
Club Brugge KV (BEL) v Brøndby IF (DEN)
FC Shakhter Karagandy (KAZ) v HNK Hajduk Split (CRO)

The list is provisional and is subject to pending legal proceedings and final confirmation from UEFA. Please note the UEFA Emergency Panel decisions on Russia, Ukraine and Israel.

Competition calendar

Top