Women's Champions League qualifying round draw

The qualifying round draw has been made with former quarter-finalists Slavia Praha and Glasgow City among those involved.

©Sportsfile
  • Matches played as one-venue mini-tournaments on 7, 10 and 13 August.
  • The ten group winners and the two runners-up with the best record against the sides first and third in their section proceed to the 17 August draw for the round of 32 to join the 20 teams given byes.

Qualifying round draw in full:

Group 1: Ajax (NED), Thór/KA (ISL), Wexford Youths (IRL), Linfield (NIR, hosts)

Group 2: FC Minsk (BLR), Somatio Barcelona FA (CYP), Olimpija Ljubljana (SVN, hosts), Slovan Bratislava (SVK)

Group 3: Glasgow City (SCO, hosts), Górnik Łęczna (POL), Anderlecht (BEL), Martve (GEO)

Group 4: Slavia Praha (CZE), MTK Hungária (HUN, hosts), Ataşehir Belediyespor (TUR), Mitrovica (KOS)

Group 5: ŽFK Spartak (SRB), Basel (SUI), Pandor Qiryat Gat (ISR), Breznica Pljevlja (MNE, hosts)

Group 6: Olimpia Cluj (ROU), WFC Khakhiv (UKR, hosts), Cardiff Met (WAL), Birkirkara (MLT)

Group 7: BIIK-Kazygurt (KAZ), Landhaus Austria Wien (AUT), Akadimia Elpides Karditsas (GRE), Rigas Futbola skola (LVA, hosts)

Group 8: SFK 2000 Sarajevo (BIH, hosts), Pärnu (EST), Vllaznia (ALB), Agarista - SS Anenii Noi (MDA)

Group 9: Gintra Universitetas (LTU, hosts), NSA Sofia (BUL), Honka (FIN), EBS/Skála (FRO)

Group 10: Avaldsnes (NOR), Osijek (CRO, hosts), Sporting CP (POR), ŽFK Dragon 2014 (MKD)

  • Former quarter-finalists Glasgow City and Slavia Praha would be seeded in the round of 32 if they get through.
  • Basel, Górnik Łęczna, Somatio Barcelona FA, Anderlecht, Akadimia Elpides Karditsas, EBS/Skála, Mitrovica and Agarista - SS Anenii Noi are all making their debuts.

How the draw worked

• Holders Lyon, the top two clubs from the eight highest-ranked countries (a list which includes Lyon) and the champions of the ninth, tenth, 11th and 12th-ranked nations (Switzerland, the Czech Republic, Austria and Norway) in accordance with the association coefficient rankings receive byes to the round of 32, as per the access list.

• The other 40 entrants (the Swiss, Czech, Austrian and Norwegian runners-up, and the champions of the remaining 36 associations) must compete in the qualifying round from 7 to 13 August for 12 spots alongside those 20 sides already in the knockout phase.

• For the qualifying round draw, the hopefuls are ranked according to their coefficient, and in the draw one team from each of the four established seeding positions will be allocated to one of the ten groups.

Ten clubs have also been designated as hosts: Glasgow City, Gintra Universitetas, SFK 2000 Sarajevo, MTK Hungária, Osijek, Kharkiv, Olimpija Ljubljana, Breznica Pljevlja, Rīgas Futbola skola and Linfield. They will be drawn first from a separate pot and placed in their group according to their seeding position.

• The ten qualifying group winners and the two runners-up with the best record against the sides first and third in their section proceed to the 17 August draw for the round of 32, with the two-legged knockout phase commencing in September.

Pot 1 (hosts)
Glasgow City (SCO) coefficient 35.415 – seeding position 1
Gintra Universitetas (LTU) 25.270 – 1
SFK 2000 Sarajevo (BIH) 14.630 – 1
MTK Hungária (HUN) 11.960 – 2
Osijek (CRO) 11.305 – 2
WFC Khakhiv (UKR) 10.470 – 2
Olimpija Ljubljana (SVN) 4.300 – 3
Breznica Pljevlja (MNE) 1.660 – 4
Rigas Futbola skola (LVA) 1.330 – 4
Linfield (NIR) 0.660 – 4

Pot 2 (seeding position 4)
Slovan Bratislava (SVK) 2.155
EBS/Skála (FRO) 0.990
Mitrovica (KOS) 0.330
Birkirkara (MLT) 0.165
Agarista - SS Anenii Noi (MDA) 0.165
Martve (GEO) 0.000
ŽFK Dragon 2014 (MKD) 0.000

Pot 3 (seeding position 3)
Sporting CP (POR) 5.465
Wexford Youths (IRL) 5.305
Vllaznia (ALB) 4.655
Ataşehir Belediyespor (TUR) 4.290
Anderlecht (BEL) 4.125
Akadimia Elpides Karditsas (GRE) 3.135
Honka (FIN) 3.135
Cardiff Met (WAL) 2.660
Pandor Qiryat Gat (ISR) 2.480

Pot 4 (seeding position 2)
Basel (SUI) 10.890
Thór/KA (ISL) 9.930
Pärnu (EST) 8.645
Landhaus Austria Wien (AUT) 8.415
NSA Sofia (BUL) 6.650
Górnik Łęczna (POL) 6.600
Somatio Barcelona FA (CYP) 5.940

Pot 5 (seeding position 1)
Slavia Praha (CZE) 45.550
BIIK-Kazygurt (KAZ) 28.920
ŽFK Spartak (SRB) 19.285
Olimpia Cluj (ROU) 15.960
FC Minsk (BLR) 14.460
Avaldsnes (NOR) 13.920
Ajax (NED) 13.250

• KÍ Klaksvík, the only team to enter the first 17 seasons of UEFA women's competition, are absent after losing the 2017 Faroese title to EBS/Skála.

Tournament calendar
Qualifying round draw: 22 June
Qualifying round: 7–13 August
Round of 32 draw: 17 August
Round of 32: 12/13 & 26/27 September
Round of 16 draw: 1 October
Round of 16: 16/17 October & 31 October/1 November
Quarter-final & semi-final draw: 9 November
Quarter-finals: 20/21 & 27/28 March
Semi-finals: 20/21 & 27/28 April
Final: 18 May 2019, Ferencváros Stadium, Budapest

Full entry list with coefficients

Bye to round of 32
1 Lyon (FRA, holders) 111.740
2 Wolfsburg (GER) 125.390
3 Paris Saint-Germain (FRA) 84.740
4 Barcelona (ESP) 80.170
5 FC Rosengård (SWE) 77.470
6 Manchester City (ENG) 57.470
7 Bayern München (GER) 48.380
8 Fortuna Hjørring (DEN) 50.045
9 Chelsea (ENG) 47.470
10 Brøndby (DEN) 47.075
11 FC Zürich (SUI) 43.890
12 Linköping (SWE) 41.470
13 Zvezda-2005 (RUS) 37.395
14 Sparta Praha (CZE) 32.550
15 LSK Kvinner (NOR) 31.920
16 Atlético Madrid (ESP) 25.170
17 St. Pölten (AUT) 23.415
18 Fiorentina (ITA) 19.385
19 Ryazan-VDV (RUS) 13.395
20 Juventus (ITA) 11.385

Top