Return to Play: UEFA is preparing for the safe return of its elite competitions.

Learn more >

Europa League fixtures and results

Check out the round of 16 fixtures and all the UEFA Europa League results so far.

Basel celebrate one of their three goals in Frankfurt
Basel celebrate one of their three goals in Frankfurt Getty Images

Round of 16

First legs

12 March, 18:55 CET
İstanbul Başakşehir 1-0 Copenhagen
Eintracht Frankfurt 0-3 Basel
LASK 0-5 Manchester United 

Highlights: Rangers 1-3 Leverkusen
Highlights: Rangers 1-3 Leverkusen

12 March, 21:00 CET
Olympiacos 1-1 Wolves 
Rangers 1-3 Leverkusen
Wolfsburg 1-2 Shakhtar Donetsk

Second legs

Wednesday 5 or Thursday 6 August, times and venues TBC
Wolves vs Olympiacos
Leverkusen vs Rangers
Shakhtar Donetsk vs Wolfsburg
Copenhagen vs İstanbul Başakşehir
 
Basel vs Eintracht Frankfurt
Manchester United vs LASK

One-off ties

Wednesday 5 or Thursday 6 August, times and venues TBC
Internazionale Milano vs Getafe 
Sevilla vs Roma

Quarter-finals

10/11 August: Cologne, Duisburg, Düsseldorf, Gelsenkirchen

Semi-finals

16/17 August: venues TBC

Final

21 August: Stadion Köln, Cologne

Group stage

Matchday 1

Highlights: Man. United 1-0 Astana
Highlights: Man. United 1-0 Astana

Thursday 19 September
Group A: APOEL 3-4 Dudelange, Qarabağ 0-3 Sevilla
Group B: Dynamo Kyiv 1-0 Malmö, Copenhagen 1-0 Lugano
Group C: Basel 5-0 Krasnodar, Getafe 1-0 Trabzonspor
Group D: PSV Eindhoven 3-2 Sporting CP, LASK 1-0 Rosenborg
Group E
: Rennes 1-1 Celtic, CFR Cluj 2-1 Lazio
Group F: Eintracht Frankfurt 0-3 Arsenal, Standard Liège 2-0 Vitória SC
Group G: Porto 2-1 Young Boys, Rangers 1-0 Feyenoord
Group H: Ludogorets 5-1 CSKA Moskva, Espanyol 1-1 Ferencváros
Group I: Wolfsburg 3-1 Olexandriya, Gent 3-2 St-Étienne
Group J: Roma 4-0 İstanbul Başakşehir, Mönchengladbach 0-4 Wolfsberg
Group K: Wolves 0-1 Braga, Slovan Bratislava 4-2 Beşiktaş
Group L: Manchester United 1-0 Astana, Partizan 2-2 AZ Alkmaar

Matchday 2

Highlights: Rosenborg 1-4 PSV
Highlights: Rosenborg 1-4 PSV

Thursday 3 October
Group A: Sevilla 1-0 APOEL, Dudelange 1-4 Qarabağ
Group B: Malmö 1-1 Copenhagen, Lugano 0-0 Dynamo Kyiv
Group C: Krasnodar 1-2 Getafe, Trabzonspor 2-2 Basel
Group D: Sporting CP 2-1 LASK, Rosenborg 1-4 PSV Eindhoven
Group E
: Lazio 2-1 Rennes, Celtic 2-0 CFR Cluj
Group F: Arsenal 4-0 Standard Liège, Vitória SC 0-1 Eintracht Frankfurt
Group G: Young Boys 2-1 Rangers, Feyenoord 2-0 Porto
Group H: CSKA Moskva 0-2 Espanyol, Ferencváros 0-3 Ludogorets
Group I: St-Étienne 1-1 Wolfsburg, Olexandriya 1-1 Gent
Group J: İstanbul Başakşehir 1-1 Mönchengladbach, Wolfsberg 1-1 Roma
Group K: Beşiktaş 0-1 Wolves, Braga 2-2 Slovan Bratislava
Group L: Astana 1-2 Partizan, AZ Alkmaar 0-0 Manchester United

Matchday 3

Highlights: Arsenal 4-0 Standard Liège
Highlights: Arsenal 4-0 Standard Liège

Thursday 24 October
Group A: Qarabağ 2-2 APOEL, Sevilla 3-0 Dudelange
Group B: Dynamo Kyiv 1-1 Copenhagen, Malmö 2-1 Lugano
Group C: Getafe 0-1 Basel, Trabzonspor 0-2 Krasnodar
Group D: Sporting CP 1-0 Rosenborg, PSV Eindhoven 0-0 LASK
Group E
: Celtic 2-1 Lazio, Rennes 0-1 CFR Cluj
Group F: Arsenal 3-2 Vitória SC, Eintracht Frankfurt 2-1 Standard Liège
Group G: Porto 1-1 Rangers, Young Boys 2-0 Feyenoord
Group H: CSKA Moskva 0-1 Ferencváros, Ludogorets 0-1 Espanyol
Group I: Gent 2-2 Wolfsburg, St-Étienne 1-1 Olexandriya
Group J: Roma 1-1 Mönchengladbach, İstanbul Başakşehir 1-0 Wolfsberg
Group K: Beşiktaş 1-2 Braga, Slovan Bratislava 1-2 Wolves
Group L: Partizan 0-1 Manchester United, AZ Alkmaar 6-0 Astana

Matchday 4

Wednesday 6 November
Group F
: Vitória SC 1-1 Arsenal

Highlights: Dudelange 2-5 Sevilla
Highlights: Dudelange 2-5 Sevilla

Thursday 7 November
Group A: APOEL 2-1 Qarabağ, Dudelange 2-5 Sevilla
Group B: Copenhagen 1-1 Dynamo Kyiv, Lugano 0-0 Malmö
Group C: Basel 2-1 Getafe, Krasnodar 3-1 Trabzonspor
Group D: Rosenborg 0-2 Sporting CP, LASK 4-1 PSV Eindhoven
Group E
: Lazio 1-2 Celtic, CFR Cluj 1-0 Rennes
Group F: Standard Liège 2-1 Eintracht Frankfurt
Group G: Feyenoord 1-1 Young Boys, Rangers 2-0 Porto
Group H: Espanyol 6-0 Ludogorets, Ferencváros 0-0 CSKA Moskva
Group I: Wolfsburg 1-3 Gent, Olexandriya 2-2 St-Étienne
Group J: Mönchengladbach 2-1 Roma, Wolfsberg 0-3 İstanbul Başakşehir
Group K: Braga 3-1 Beşiktaş, Wolves 1-0 Slovan Bratislava
Group L: Astana 0-5 AZ Alkmaar, Manchester United 3-0 Partizan

Matchday 5

LASK qualified on Matchday 5
LASK qualified on Matchday 5©AFP/Getty Images

Thursday 28 November
Group A: Sevilla 2-0 Qarabağ, Dudelange 0-2 APOEL 
Group B: Malmö 4-3 Dynamo Kyiv, Lugano 0-1 Copenhagen
Group C: Krasnodar 1-0 Basel, Trabzonspor 0-1 Getafe
Group D: Sporting CP 4-0 PSV Eindhoven, Rosenborg 1-2 LASK
Group E
: Lazio 1-0 CFR Cluj, Celtic 3-1 Rennes
Group F: Arsenal 1-2 Eintracht Frankfurt, Vitória SC 1-1 Standard Liège
Group G: Young Boys 1-2 Porto, Feyenoord 2-2 Rangers
Group H
: CSKA Moskva 1-1 Ludogorets, Ferencváros 2-2 Espanyol
Group I: St-Étienne 0-0 Gent, Olexandriya 0-1 Wolfsburg 
Group J: İstanbul Başakşehir 0-3 Roma, Wolfsberg 0-1 Mönchengladbach
Group K: Beşiktaş 2-1 Slovan Bratislava, Braga 3-3 Wolves
Group L: Astana 2-1 Manchester United, AZ Alkmaar 2-2 Partizan

Matchday 6

Highlights: Wolves 4-0 Beşiktaş
Highlights: Wolves 4-0 Beşiktaş

Thursday 12 December
Group A: APOEL 1-0 Sevilla, Qarabağ 1-1 Dudelange
Group B: Dynamo Kyiv 1-1 Lugano, Copenhagen 0-1 Malmö
Group C: Basel 2-0 Trabzonspor, Getafe 3-0 Krasnodar
Group D: PSV Eindhoven 1-1 Rosenborg, LASK 3-0 Sporting CP
Group E
: Rennes 2-0 Lazio, CFR Cluj 2-0 Celtic
Group F: Eintracht Frankfurt 2-3 Vitória SC, Standard Liège 2-2 Arsenal
Group G: Porto 3-2 Feyenoord, Rangers 1-1 Young Boys 
Group H: Ludogorets 1-1 Ferencváros, Espanyol 0-1 CSKA Moskva
Group I: Wolfsburg 1-0 St-Étienne, Gent 2-1 Olexandriya
Group J: Roma 2-2 Wolfsberg, Mönchengladbach 1-2 İstanbul Başakşehir 
Group K: Wolves 4-0 Beşiktaş, Slovan Bratislava 2-4 Braga
Group L: Manchester United 4-0 AZ Alkmaar, Partizan 4-1 Astana

Round of 32

First legs

Thursday 20 February
Sporting CP 3-1 İstanbul Başakşehir
Ludogorets 0-2 Inter
Eintracht Frankfurt 4-1 Salzburg
Shakhtar Donetsk 2-1 Benfica
Getafe 2-0 Ajax
Copenhagen 1-1 Celtic
CFR Cluj 1-1 Sevilla
Club Brugge 1-1 Manchester United

Highlights: Wolves 4-0 Espanyol
Highlights: Wolves 4-0 Espanyol

Wolves 4-0 Espanyol
Wolfsburg 2-1 Malmö
Roma 1-0 Gent
Rangers 3-2 Braga
Bayer Leverkusen 2-1 Porto
APOEL 0-3 Basel
Olympiacos 0-1 Arsenal
AZ Alkmaar 1-1 LASK

Second legs

Wednesday 26 February
Braga 0-1 Rangers (agg: 2-4)

Thursday 27 February
Espanyol 3-2 Wolves (agg: 3-6)
Malmö 0-3 Wolfsburg (agg: 1-5)
Gent 1-1 Roma (agg: 1-2)
Porto 1-3 Bayer Leverkusen (agg: 2-5)
Basel 1-0 APOEL (agg: 4-0)
LASK 2-0 AZ Alkmaar (agg: 3-1)
İstanbul Başakşehir 4-1aet Sporting CP (agg: 5-4)

Highlights: Istanbul Başakşehir 4-1 Sporting CP
Highlights: Istanbul Başakşehir 4-1 Sporting CP

Inter 2-1 Ludogorets (agg: 4-1)
Benfica 3-3 Shakhtar Donetsk (agg: 4-5)
Ajax 2-1 Getafe (agg: 2-3)
Celtic 1-3 Copenhagen (agg: 2-4)
Sevilla 0-0 CFR Cluj (agg: 1-1, Sevilla win on away goals)
Arsenal 1-2aet Olympiacos (agg: 2-2, Olympiacos win on away goals)
Manchester United 5-0 Club Brugge (agg: 6-1)

Friday 28 February
18:00 CET:
Salzburg 2-2 Eintracht Frankfurt (agg: 3-6)

Top