Champions League round of 16 fixtures and group stage results

Check out all the UEFA Champions League group stage results and the round of 16 games to come.

Atalanta went through on the final day
Atalanta went through on the final day ©AFP/Getty Images

Round of 16 first legs

Tuesday 18 February
Dortmund v Paris
Atlético v Liverpool

Wednesday 19 February
Atalanta v Valencia
Tottenham v Leipzig

Tuesday 25 February
Chelsea v Bayern
Napoli v Barcelona

Wednesday 26 February
Real Madrid v Manchester City
Lyon v Juventus

Round of 16 second legs

Tuesday 10 March
Valencia v Atalanta
Leipzig v Tottenham

Wednesday 11 March
Paris v Dortmund
Liverpool v Atlético

Tuesday 17 March
Manchester City v Real Madrid
Juventus v Lyon

Wednesday 18 March
Bayern v Chelsea
Barcelona v Napoli

Group stage

Matchday 1

Highlights: Salzburg 6-2 Genk
Highlights: Salzburg 6-2 Genk

Tuesday 17 September
Group E: Napoli 2-0 Liverpool, Salzburg 6-2 Genk
Group F: Inter 1-1 Slavia Praha, Dortmund 0-0 Barcelona
Group G: Lyon 1-1 Zenit, Benfica 1-2 Leipzig
Group H: Chelsea 0-1 Valencia, Ajax 3-0 LOSC Lille

Wednesday 18 September
Group A: Club Brugge 0-0 Galatasaray, Paris 3-0 Real Madrid
Group B: Olympiacos 2-2 Tottenham, Bayern 3-0 Crvena zvezda
Group C: Shakhtar 0-3 Manchester City, Dinamo Zagreb 4-0 Atalanta
Group D: Atlético 2-2 Juventus, Leverkusen 1-2 Lokomotiv Moskva

Matchday 2

Highlights: Tottenham 2-7 Bayern
Highlights: Tottenham 2-7 Bayern

Tuesday 1 October
Group A: Real Madrid 2-2 Club Brugge, Galatasaray 0-1 Paris
Group B: Tottenham 2-7 Bayern, Crvena zvezda 3-1 Olympiacos
Group C: Atalanta 1-2 Shakhtar, Manchester City 2-0 Dinamo Zagreb
Group D: Juventus 3-0 Leverkusen, Lokomotiv Moskva 0-2 Atlético

Wednesday 2 October
Group E: Genk 0-0 Napoli, Liverpool 4-3 Salzburg
Group F: Slavia Praha 0-2 Dortmund, Barcelona 2-1 Inter
Group G: Zenit 3-1 Benfica, Leipzig 0-2 Lyon
Group H: Valencia 0-3 Ajax, LOSC Lille 1-2 Chelsea

Matchday 3

Highlights: Club Brugge 0-5 Paris
Highlights: Club Brugge 0-5 Paris

Tuesday 22 October
Group A: Club Brugge 0-5 Paris, Galatasaray 0-1 Real Madrid
Group B: Tottenham 5-0 Crvena zvezda, Olympiacos 2-3 Bayern
Group C: Shakhtar 2-2 Dinamo Zagreb, Manchester City 5-1 Atalanta
Group D: Atlético 1-0 Leverkusen, Juventus 2-1 Lokomotiv Moskva

Wednesday 23 October
Group E: Salzburg 2-3 Napoli, Genk 1-4 Liverpool
Group F: Inter 2-0 Dortmund, Slavia Praha 1-2 Barcelona
Group G: Leipzig 2-1 Zenit, Benfica 2-1 Lyon
Group H: Ajax 0-1 Chelsea, LOSC Lille 1-1 Valencia

Matchday 4

Highlights: Chelsea 4-4 Ajax
Highlights: Chelsea 4-4 Ajax

Tuesday 5 November
Group E: Liverpool 2-1 Genk, Napoli 1-1 Salzburg
Group F: Barcelona 0-0 Slavia Praha, Dortmund 3-2 Inter
Group G: Zenit 0-2 Leipzig, Lyon 3-1 Benfica
Group H: Chelsea 4-4 Ajax, Valencia 4-1 LOSC Lille

Wednesday 6 November
Group A: Paris 1-0 Club Brugge, Real Madrid 6-0 Galatasaray
Group B: Bayern 2-0 Olympiacos, Crvena zvezda 0-4 Tottenham
Group C: Dinamo Zagreb 3-3 Shakhtar, Atalanta 1-1 Manchester City
Group D: Lokomotiv Moskva 1-2 Juventus, Leverkusen 2-1 Atlético

Matchday 5

Highlights: Real Madrid 2-2 Paris
Highlights: Real Madrid 2-2 Paris

Tuesday 26 November
Group A: Galatasaray 1-1 Club Brugge, Real Madrid 2-2 Paris
Group B: Tottenham 4-2 Olympiacos, Crvena zvezda 0-6 Bayern
Group C: Manchester City 1-1 Shakhtar, Atalanta 2-0 Dinamo Zagreb
Group D: Lokomotiv Moskva 0-2 Leverkusen, Juventus 1-0 Atlético

Wednesday 27 November
Group E: Liverpool 1-1 Napoli, Genk 1-4 Salzburg
Group F: Barcelona 3-1 Dortmund, Slavia Praha 1-3 Inter
Group G: Zenit 2-0 Lyon, Leipzig 2-2 Benfica
Group H: Valencia 2-2 Chelsea, LOSC Lille 0-2 Ajax

Matchday 6

Highlights: Atalanta qualify on final day
Highlights: Atalanta qualify on final day

Tuesday 10 December
Group E: Napoli 4-0 Genk, Salzburg 0-2 Liverpool
Group F: Dortmund 2-1 Slavia Praha, Inter 1-2 Barcelona
Group G: Benfica 3-0 Zenit, Lyon 2-2 Leipzig
Group H: Chelsea 2-1 LOSC Lille, Ajax 0-1 Valencia

Wednesday 11 December
Group A: Paris 5-0 Galatasaray, Club Brugge 1-3 Real Madrid
Group B: Bayern 3-1 Tottenham, Olympiacos 1-0 Crvena zvezda
Group C: Shakhtar 0-3 Atalanta, Dinamo Zagreb 1-4 Manchester City
Group D: Atlético 2-0 Lokomotiv Moskva, Leverkusen 0-2 Juventus

Rest of knockout stage

Quarter-finals
Draw: 20 March
First legs: 7/8 April
Second legs: 14/15 April

Semi-finals
Draw: 20 March
First legs: 28/29 April
Second legs: 5/6 May

Final (Atatürk Olimpiyat Stadı, Istanbul): 30 May

Top