Champions League group stage fixtures and results

Check out all the 2020/21 UEFA Champions League group stage fixtures and results.

Olivier Giroud's late winner at Rennes confirmed Chelsea's progress
Olivier Giroud's late winner at Rennes confirmed Chelsea's progress AFP via Getty Images
Play Fantasy Football

RESULTS

Matchday 4

Tuesday 24 November

Group E: Krasnodar 1-2 Sevilla, Rennes 1-2 Chelsea
Group F: Lazio 3-1 Zenit, Dortmund 3-0 Club Brugge
Group G: Dynamo Kyiv 0-4 Barcelona, Juventus 2-1 Ferencváros 
Group H: Manchester United 4-1 İstanbul Başakşehir, Paris 1-0 Leipzig

Matchday 3

Wednesday 4 November

Group E: Sevilla 3-2 Krasnodar, Chelsea 3-0 Rennes
Group F: Zenit 1-1 Lazio, Club Brugge 0-3 Dortmund
Group G: Barcelona 2-1 Dynamo Kyiv, Ferencváros 1-4 Juventus
Group H: İstanbul Başakşehir 2-1 Manchester United, Leipzig 2-1 Paris

Tuesday 3 November

Highlights: Salzburg 2-6 Bayern
Highlights: Salzburg 2-6 Bayern

Group A: Lokomotiv Moskva 1-1 Atlético de Madrid, Salzburg 2-6 Bayern
Group B: Shakhtar Donetsk 0-6 Mönchengladbach, Real Madrid 3-2 Internazionale
Group C: Manchester City 3-0 Olympiacos, Porto 3-0 Marseille
Group D: Midtjylland 1-2 Ajax, Atalanta 0-5 Liverpool

Matchday 2

Wednesday 28 October

Group E: Krasnodar 0-4 Chelsea, Sevilla 1-0 Rennes
Group F: Dortmund 2-0 Zenit, Club Brugge 1-1 Lazio
Group G: Juventus 0-2 Barcelona, Ferencváros 2-2 Dynamo Kyiv
Group H: İstanbul Başakşehir 0-2 Paris, Manchester United 5-0 Leipzig

Tuesday 27 October

Watch the best Matchday 2 goals
Watch the best Matchday 2 goals

Group A: Lokomotiv Moskva 1-2 Bayern, Atlético de Madrid 3-2 Salzburg
Group B: Shakhtar Donetsk 0-0 Internazionale, Mönchengladbach 2-2 Real Madrid
Group C: Porto 2-0 Olympiacos, Marseille 0-3 Manchester City
Group D: Liverpool 2-0 Midtjylland, Atalanta 2-2 Ajax

Matchday 1

Wednesday 21 October

Group A: Salzburg 2-2 Lokomotiv Moskva, Bayern 4-0 Atlético de Madrid 
Group B: Real Madrid 2-3 Shakhtar Donetsk, Internazionale 2-2 Mönchengladbach
Group C: Manchester City 3-1 Porto, Olympiacos 1-0 Marseille
Group D: Ajax 0-1 Liverpool, Midtjylland 0-4 Atalanta

Tuesday 20 October

Watch the best goals from Matchday 1
Watch the best goals from Matchday 1

Group E: Chelsea 0-0 Sevilla, Rennes 1-1 Krasnodar
Group F: Zenit 1-2 Club Brugge, Lazio 3-1 Dortmund
Group G: Dynamo Kyiv 0-2 Juventus, Barcelona 5-1 Ferencváros
Group H: Paris 1-2 Manchester United, Leipzig 2-0 İstanbul Başakşehir

FIXTURES

Matchday 4

Wednesday 25 November

Group A: Atlético de Madrid vs Lokomotiv Moskva, Bayern vs Salzburg
Group B: Mönchengladbach vs Shakhtar Donetsk (18:55 CET), Internazionale vs Real Madrid
Group C: Olympiacos vs Manchester City (18:55 CET), Marseille vs Porto
Group D: Liverpool vs Atalanta, Ajax vs Midtjylland

Matchday 5

Tuesday 1 December

Group A: Lokomotiv Moskva vs Salzburg (18:55 CET), Atlético de Madrid vs Bayern
Group B: Shakhtar Donetsk vs Real Madrid (18:55 CET), Mönchengladbach vs Internazionale
Group C: Marseille vs Olympiacos, Porto vs Manchester City
Group D: Liverpool vs Ajax, Atalanta vs Midtjylland 

Great Juventus goals against Dynamo Kyiv
Great Juventus goals against Dynamo Kyiv

Wednesday 2 December

Group E: Krasnodar vs Rennes (18:55 CET), Sevilla vs Chelsea 
Group F: Dortmund vs Lazio, Club Brugge vs Zenit
Group G: Juventus vs Dynamo Kyiv, Ferencváros vs Barcelona
Group H: İstanbul Başakşehir vs Leipzig (18:55 CET), Manchester United vs Paris

Matchday 6

Tuesday 8 December

Group E: Chelsea vs Krasnodar, Rennes vs Sevilla
Group F: Zenit vs Dortmund (18:55 CET), Lazio vs Club Brugge (18:55 CET)
Group G: Barcelona vs Juventus, Dynamo Kyiv vs Ferencváros 
Group H: Paris vs İstanbul Başakşehir, Leipzig vs Manchester United

Wednesday 9 December

Group A: Bayern vs Lokomotiv Moskva, Salzburg vs Atlético de Madrid
Group B: Real Madrid vs Mönchengladbach, Internazionale vs Shakhtar Donetsk
Group C: Manchester City vs Marseille, Olympiacos vs Porto
Group D: Ajax vs Atalanta (18:55 CET), Midtjylland vs Liverpool (18:55 CET)

Round of 16

Draw: 14 December
First legs: 16/17 & 23/24 February
Second legs: 9/10 & 16/17 March

Quarter-finals

Draw: 19 March
First legs: 6/7 April
Second legs: 13/14 April

Semi-finals

Draw: 19 March
First legs: 27/28 April
Second legs: 4/5 May

Final

Atatürk Olimpiyat Stadı, Istanbul: 29 May