UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Europa League fixtures and results

Check out all the 2020/21 UEFA Europa League fixtures and results.

Roma's Edin Džeko chases down Ajax's Sean Klaiber
Roma's Edin Džeko chases down Ajax's Sean Klaiber AFP via Getty Images

There are five games to go before the 2020/21 UEFA Europa League winner is crowned. Find out all the results so far and the fixtures to come.

Quarter-finals

First legs (8 April)
Granada 0-2 Manchester United
Arsenal 1-1 Slavia Praha
Ajax 1-2 Roma
Dinamo Zagreb 0-1 Villarreal

Second legs (15 April)
Manchester United 2-0 Granada
Slavia Praha 0-4 Arsenal
Roma 1-1 Ajax
Villarreal 2-1 Dinamo Zagreb

Semi-finals

First legs (29 April)
Granada / Manchester United vs Ajax / Roma
Dinamo Zagreb / Villarreal vs Arsenal / Slavia Praha

Second legs (6 May)
Ajax / Roma vs Granada / Manchester United
Arsenal / Slavia Praha vs Dinamo Zagreb / Villarreal

Final

Gdańsk Stadium, Poland: 26 May

Round of 16

First legs (11 March)
Ajax 3-0 Young Boys
Dynamo Kyiv 0-2 Villarreal
Manchester United 1-1 AC Milan
Slavia Praha 1-1 Rangers
Roma 3-0 Shakhtar

Olympiacos 1-3 Arsenal
Tottenham 2-0 Dinamo Zagreb
Granada 2-0 Molde

All the round of 16 first-leg goals
All the round of 16 first-leg goals

Second legs (18 March)
Shakhtar 1-2 Roma (agg: 1-5)
Arsenal 0-1 Olympiacos (agg: 3-2)
Dinamo Zagreb 3-0 Tottenham (aet, agg: 3-2)

Molde 2-1 Granada (agg: 2-3)

Young Boys 0-2 Ajax (agg: 0-5)

Villarreal 2-0 Dynamo Kyiv (agg: 4-0)
AC Milan 0-1 Manchester United (agg: 1-2)
Rangers 0-2 Slavia Praha (agg: 1-3)

All the round of 16 second-leg goals
All the round of 16 second-leg goals

Round of 32

First legs (18 February)
Dynamo Kyiv 1-1 Club Brugge
Wolfsberg 1-4 Tottenham
Real Sociedad 0-4 Manchester United
Crvena zvezda 2-2 AC Milan
Slavia Praha 0-0 Leicester
Braga 0-2 Roma
Krasnodar 2-3 Dinamo Zagreb
Young Boys 4-3 Leverkusen
Olympiacos 4-2 PSV Eindhoven
Benfica 1-1 Arsenal
Antwerp 3-4 Rangers
Salzburg 0-2 Villarreal
Molde 3-3 Hoffenheim
Granada 2-0 Napoli
Maccabi Tel-Aviv 0-2 Shakhtar
LOSC Lille 1-2 Ajax

Watch all 59 round of 32 first leg goals
Watch all 59 round of 32 first leg goals

Second legs

24 February
Tottenham 4-0 Wolfsberg (agg: 8-1)

25 February
Arsenal 3-2 Benfica (agg: 4-3)
Rangers 5-2 Antwerp (agg: 9-5)
Villarreal 2-1 Salzburg (4-1)
Hoffenheim 0-2 Molde (agg: 3-5)
Napoli 2-1 Granada (agg: 2-3)
Shakhtar 1-0 Maccabi Tel-Aviv (agg: 3-0)
Ajax 2-1 LOSC Lille (agg: 4-2)
Club Brugge 0-1 Dynamo Kyiv (agg: 1-2)
Manchester United 0-0 Real Sociedad (agg: 4-0)
AC Milan 1-1 Crvena zvezda (agg: 3-3, Milan win on away goals)
Leicester 0-2 Slavia Praha (agg: 0-2)
Roma 3-1 Braga (agg: 5-1)
Dinamo Zagreb 1-0 Krasnodar (agg: 4-2)
Leverkusen 0-2 Young Boys (agg: 3-6)
PSV Eindhoven 2-1 Olympiacos (agg: 4-5)

Watch all the round of 32 second leg goals
Watch all the round of 32 second leg goals

Group stage

Matchday 1 (22 October)

Watch the best Matchday 1 goals
Watch the best Matchday 1 goals

Group A: Young Boys 1-2 Roma, CSKA Sofia 0-2 CFR Cluj
Group B: Dundalk 1-2 Molde, Rapid Wien 1-2 Arsenal
Group C: Leverkusen 6-2 Nice, Hapoel Beer-Sheva 3-1 Slavia Praha
Group D: Standard Liège 0-2 Rangers, Lech Poznań 2-4 Benfica
Group E: PSV Eindhoven 1-2 Granada, PAOK 1-1 Omonoia
Group F: Napoli 0-1 AZ Alkmaar, Rjieka 0-1 Real Sociedad
Group G: Braga 3-0 AEK Athens, Leicester 3-0 Zorya Luhansk
Group H: Celtic 1-3 AC Milan, Sparta Praha 1-4 LOSC Lille
Group I: Villarreal 5-3 Sivasspor, Maccabi Tel-Aviv 1-0 Qarabağ
Group J: Tottenham 3-0 LASK, Ludogorets 1-2 Royal Antwerp
Group K: Dinamo Zagreb 0-0 Feyenoord, Wolfsberg 1-1 CSKA Moskva
Group L: Hoffenheim 2-0 Crvena zvezda, Slovan Liberec 1-0 Gent

Matchday 2 (29 October)

Watch the best Europa League Matchday 2 goals
Watch the best Europa League Matchday 2 goals

Group A: Roma 0-0 CSKA Sofia, CFR Cluj 1-1 Young Boys
Group B: Arsenal 3-0 Dundalk, Molde 1-0 Rapid Wien
Group C: Slavia Praha 1-0 Leverkusen, Nice 1-0 Hapoel Beer-Sheva
Group D: Benfica 3-0 Standard Liège, Rangers 1-0 Lech Poznań
Group E: Omonoia 1-2 PSV Eindhoven, Granada 0-0 PAOK
Group F: Real Sociedad 0-1 Napoli, AZ Alkmaar 4-1 Rijeka
Group G: AEK Athens 1-2 Leicester, Zorya Luhansk 1-2 Braga
Group H: AC Milan 3-0 Sparta Praha, LOSC Lille 2-2 Celtic
Group I: Qarabağ 1-3 Villarreal, Sivasspor 1-2 Maccabi Tel-Aviv
Group J: LASK 4-3 Ludogorets, Royal Antwerp 1-0 Tottenham
Group K: CSKA Moskva 0-0 Dinamo Zagreb, Feyenoord 1-4 Wolfsberg
Group L: Gent 1-4 Hoffenheim, Crvena zvezda 5-1 Slovan Liberec

Matchday 3 (5 November)

Watch the best Matchday 3 goals
Watch the best Matchday 3 goals

Group A: Roma 5-0 CFR Cluj, Young Boys 3-0 CSKA Sofia
Group B: Rapid Wien 4-3 Dundalk, Arsenal 4-1 Molde
Group C: Slavia Praha 3-2 Nice, Hapoel Beer-Sheva 2-4 Leverkusen
Group D: Benfica 3-3 Rangers, Lech Poznań 3-1 Standard Liège
Group E: PAOK 4-1 PSV Eindhoven, Omonoia 0-2 Granada
Group F: Real Sociedad 1-0 AZ Alkmaar, Rijeka 1-2 Napoli
Group G: Leicester 4-0 Braga, Zorya Luhansk 1-4 AEK Athens
Group H: Celtic 1-4 Sparta Praha, AC Milan 0-3 LOSC Lille
Group I: Sivasspor 2-0 Qarabağ, Villarreal 4-0 Maccabi Tel-Aviv
Group J: Ludogorets 1-3 Tottenham, Royal Antwerp 0-1 LASK
Group K: Dinamo Zagreb 1-0 Wolfsberg, Feyenoord 3-1 CSKA Moskva
Group L: Crvena zvezda 2-1 Gent, Hoffenheim 5-0 Slovan Liberec

Matchday 4 (26 November)

Watch the best Matchday 4 goals
Watch the best Matchday 4 goals

Group A: CSKA Sofia 0-1 Young Boys, CRF Cluj 0-2 Roma
Group B: Molde 0-3 Arsenal, Dundalk 1-3 Rapid Wien
Group C: Leverkusen 4-1 Hapoel Beer-Sheva, Nice 1-3 Slavia Praha
Group D: Standard Liège 2 -1 Lech Poznań, Rangers 2-2 Benfica
Group E: PSV Eindhoven 3-2 PAOK, Granada 2-1 Omonoia
Group F: Napoli 2-0 Rijeka, AZ Alkmaar 0-0 Real Sociedad
Group G: Braga 3-3 Leicester, AEK Athens 0-3 Zorya Luhansk
Group H: Sparta Praha 4-1 Celtic, LOSC Lille 1-1 AC Milan
Group I: Maccabi Tel-Aviv 1-1 Villarreal, Qarabağ 2-3 Sivasspor
Group J: LASK 0-2 Royal Antwerp, Tottenham 4-0 Ludogorets
Group K: CSKA Moskva 0-0 Feyenoord, Wolfsberg 0-3 Dinamo Zagreb
Group L: Gent 0-2 Crvena zvezda, Slovan Liberec 0-2 Hoffenheim

Matchday 5 (3 December)

Watch the best Matchday 5 goals
Watch the best Matchday 5 goals

Group A: Roma 3-1 Young Boys, CFR Cluj 0-0 CSKA Sofia
Group B: Arsenal 4-1 Rapid Wien, Molde 3-1 Dundalk
Group C: Slavia Praha 3-0 Hapoel Beer-Sheva, Nice 2-3 Leverkusen
Group D: Benfica 4-0 Lech Poznań, Rangers 3-2 Standard Liège
Group E: Granada 0-1 PSV Eindhoven, Omonoia 2-1 PAOK
Group F: AZ Alkmaar 1-1 Napoli, Real Sociedad 2-2 Rijeka
Group G: AEK Athens 2-4 Braga, Zorya Luhansk 1-0 Leicester
Group H: AC Milan 4-2 Celtic, LOSC Lille 2-1 Sparta Praha
Group I: Qarabağ 1-1 Maccabi Tel-Aviv, Sivasspor 0-1 Villarreal
Group J: LASK 3-3 Tottenham, Royal Antwerp 3-1 Ludogorets
Group K: CSKA Moskva 0-1 Wolfsberg, Feyenoord 0-2 Dinamo Zagreb
Group L: Gent 1-2 Slovan Liberec, Crvena zvezda 0-0 Hoffenheim

Matchday 6 (10 December)

Watch the best goals from Matchday 6
Watch the best goals from Matchday 6

Group A: Young Boys 2-1 CFR Cluj, CSKA Sofia 3-1 Roma
Group B: Dundalk 2-4 Arsenal, Rapid Wien 2-2 Molde
Group C: Leverkusen 4-0 Slavia Praha, Hapoel Beer-Sheva 1-0 Nice
Group D: Standard Liège 2-2 Benfica, Lech Poznań 0-2 Rangers
Group E: PSV Eindhoven 4-0 Omonoia, PAOK 0-0 Granada
Group F: Napoli 1-1 Real Sociedad, Rijeka 2-1 AZ Alkmaar
Group G: Braga 2-0 Zorya Luhansk, Leicester 2-0 AEK Athens
Group H: Celtic 3-2 LOSC Lille, Sparta Praha 0-1 AC Milan
Group I: Maccabi Tel-Aviv 1-0 Sivasspor, Villarreal 3-0 Qarabağ*
Group J
: Tottenham 2-0 Royal Antwerp, Ludogorets 1-3 LASK
Group K: Dinamo Zagreb 3-1 CSKA Moskva, Wolfsberg 1-0 Feyenoord
Group L: Hoffenheim 4-1 Gent, Slovan Liberec 0-0 Crvena zvezda

*Match forfeited by Qarabağ