UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Europa League fixtures and results

Check out all the 2020/21 UEFA Europa League fixtures and results.

Tottenham celebrate en route to their 8-1 aggregate win against Wolfsberg
Tottenham celebrate en route to their 8-1 aggregate win against Wolfsberg Tottenham Hotspur FC via Getty Images

The 2020/21 UEFA Europa League has moved into the knockout stages. Find out all the results so far and the fixtures to come.

Round of 16

First legs

Thursday 11 March, 18:55 CET
Ajax vs Young Boys
Dynamo Kyiv vs Villarreal
Manchester United vs AC Milan
Slavia Praha vs Rangers

Thursday 11 March, 21:00 CET
Roma vs Shakhtar
Olympiacos vs Arsenal
Dinamo Zagreb vs Tottenham*
Granada vs Molde

Meet the last 16
Meet the last 16

Second legs

Thursday 18 March, 18:55 CET
Shakhtar vs Roma
Arsenal vs Olympiacos
Tottenham vs Dinamo Zagreb*
Molde vs Granada

Thursday 18 March, 21:00 CET
Young Boys vs Ajax
Villarreal vs Dynamo Kyiv
AC Milan vs Manchester United
Rangers vs Slavia Praha

*Fixtures may be switched pending confirmation of COVID-19 travel restrictions

Quarter-finals

Draw: 19 March
First legs: 8 April
Second legs: 15 April

Semi-finals

Draw: 19 March
First legs: 29 April
Second legs: 6 May

Final

Gdańsk Stadium, Poland: 26 May

Round of 32

First legs

Thursday 18 February
Dynamo Kyiv 1-1 Club Brugge
Wolfsberg 1-4 Tottenham
Real Sociedad 0-4 Manchester United
Crvena zvezda 2-2 AC Milan
Slavia Praha 0-0 Leicester
Braga 0-2 Roma
Krasnodar 2-3 Dinamo Zagreb
Young Boys 4-3 Leverkusen
Olympiacos 4-2 PSV Eindhoven
Benfica 1-1 Arsenal
Antwerp 3-4 Rangers
Salzburg 0-2 Villarreal
Molde 3-3 Hoffenheim
Granada 2-0 Napoli
Maccabi Tel-Aviv 0-2 Shakhtar
LOSC Lille 1-2 Ajax

Watch all 59 round of 32 first leg goals
Watch all 59 round of 32 first leg goals

Second legs

Wednesday 24 February
Tottenham 4-0 Wolfsberg (agg: 8-1)

Thursday 25 February
Arsenal 3-2 Benfica (agg: 4-3)
Rangers 5-2 Antwerp (agg: 9-5)
Villarreal 2-1 Salzburg (4-1)
Hoffenheim 0-2 Molde (agg: 3-5)
Napoli 2-1 Granada (agg: 2-3)
Shakhtar 1-0 Maccabi Tel-Aviv (agg: 3-0)
Ajax 2-1 LOSC Lille (agg: 4-2)
Club Brugge 0-1 Dynamo Kyiv (agg: 1-2)
Manchester United 0-0 Real Sociedad (agg: 4-0)
AC Milan 1-1 Crvena zvezda (agg: 3-3, Milan win on away goals)
Leicester 0-2 Slavia Praha (agg: 0-2)
Roma 3-1 Braga (agg: 5-1)
Dinamo Zagreb 1-0 Krasnodar (agg: 4-2)
Leverkusen 0-2 Young Boys (agg: 3-6)
PSV Eindhoven 2-1 Olympiacos (agg: 4-5)

Watch all the round of 32 second leg goals
Watch all the round of 32 second leg goals

Group stage

Matchday 1

Thursday 22 October

Watch the best Matchday 1 goals
Watch the best Matchday 1 goals

Group A: Young Boys 1-2 Roma, CSKA Sofia 0-2 CFR Cluj
Group B: Dundalk 1-2 Molde, Rapid Wien 1-2 Arsenal
Group C: Leverkusen 6-2 Nice, Hapoel Beer-Sheva 3-1 Slavia Praha
Group D: Standard Liège 0-2 Rangers, Lech Poznań 2-4 Benfica
Group E: PSV Eindhoven 1-2 Granada, PAOK 1-1 Omonoia
Group F: Napoli 0-1 AZ Alkmaar, Rjieka 0-1 Real Sociedad
Group G: Braga 3-0 AEK Athens, Leicester 3-0 Zorya Luhansk
Group H: Celtic 1-3 AC Milan, Sparta Praha 1-4 LOSC Lille
Group I: Villarreal 5-3 Sivasspor, Maccabi Tel-Aviv 1-0 Qarabağ
Group J: Tottenham 3-0 LASK, Ludogorets 1-2 Royal Antwerp
Group K: Dinamo Zagreb 0-0 Feyenoord, Wolfsberg 1-1 CSKA Moskva
Group L: Hoffenheim 2-0 Crvena zvezda, Slovan Liberec 1-0 Gent

Matchday 2

Thursday 29 October

Watch the best Europa League Matchday 2 goals
Watch the best Europa League Matchday 2 goals

Group A: Roma 0-0 CSKA Sofia, CFR Cluj 1-1 Young Boys
Group B: Arsenal 3-0 Dundalk, Molde 1-0 Rapid Wien
Group C: Slavia Praha 1-0 Leverkusen, Nice 1-0 Hapoel Beer-Sheva
Group D: Benfica 3-0 Standard Liège, Rangers 1-0 Lech Poznań
Group E: Omonoia 1-2 PSV Eindhoven, Granada 0-0 PAOK
Group F: Real Sociedad 0-1 Napoli, AZ Alkmaar 4-1 Rijeka
Group G: AEK Athens 1-2 Leicester, Zorya Luhansk 1-2 Braga
Group H: AC Milan 3-0 Sparta Praha, LOSC Lille 2-2 Celtic
Group I: Qarabağ 1-3 Villarreal, Sivasspor 1-2 Maccabi Tel-Aviv
Group J: LASK 4-3 Ludogorets, Royal Antwerp 1-0 Tottenham
Group K: CSKA Moskva 0-0 Dinamo Zagreb, Feyenoord 1-4 Wolfsberg
Group L: Gent 1-4 Hoffenheim, Crvena zvezda 5-1 Slovan Liberec

Matchday 3

Thursday 5 November

Watch the best Matchday 3 goals
Watch the best Matchday 3 goals

Group A: Roma 5-0 CFR Cluj, Young Boys 3-0 CSKA Sofia
Group B: Rapid Wien 4-3 Dundalk, Arsenal 4-1 Molde
Group C: Slavia Praha 3-2 Nice, Hapoel Beer-Sheva 2-4 Leverkusen
Group D: Benfica 3-3 Rangers, Lech Poznań 3-1 Standard Liège
Group E: PAOK 4-1 PSV Eindhoven, Omonoia 0-2 Granada
Group F: Real Sociedad 1-0 AZ Alkmaar, Rijeka 1-2 Napoli
Group G: Leicester 4-0 Braga, Zorya Luhansk 1-4 AEK Athens
Group H: Celtic 1-4 Sparta Praha, AC Milan 0-3 LOSC Lille
Group I: Sivasspor 2-0 Qarabağ, Villarreal 4-0 Maccabi Tel-Aviv
Group J: Ludogorets 1-3 Tottenham, Royal Antwerp 0-1 LASK
Group K: Dinamo Zagreb 1-0 Wolfsberg, Feyenoord 3-1 CSKA Moskva
Group L: Crvena zvezda 2-1 Gent, Hoffenheim 5-0 Slovan Liberec

Matchday 4

Thursday 26 November

Watch the best Matchday 4 goals
Watch the best Matchday 4 goals

Group A: CSKA Sofia 0-1 Young Boys, CRF Cluj 0-2 Roma
Group B: Molde 0-3 Arsenal, Dundalk 1-3 Rapid Wien
Group C: Leverkusen 4-1 Hapoel Beer-Sheva, Nice 1-3 Slavia Praha
Group D: Standard Liège 2 -1 Lech Poznań, Rangers 2-2 Benfica
Group E: PSV Eindhoven 3-2 PAOK, Granada 2-1 Omonoia
Group F: Napoli 2-0 Rijeka, AZ Alkmaar 0-0 Real Sociedad
Group G: Braga 3-3 Leicester, AEK Athens 0-3 Zorya Luhansk
Group H: Sparta Praha 4-1 Celtic, LOSC Lille 1-1 AC Milan
Group I: Maccabi Tel-Aviv 1-1 Villarreal, Qarabağ 2-3 Sivasspor
Group J: LASK 0-2 Royal Antwerp, Tottenham 4-0 Ludogorets
Group K: CSKA Moskva 0-0 Feyenoord, Wolfsberg 0-3 Dinamo Zagreb
Group L: Gent 0-2 Crvena zvezda, Slovan Liberec 0-2 Hoffenheim

Matchday 5

Thursday 3 December

Watch the best Matchday 5 goals
Watch the best Matchday 5 goals

Group A: Roma 3-1 Young Boys, CFR Cluj 0-0 CSKA Sofia
Group B: Arsenal 4-1 Rapid Wien, Molde 3-1 Dundalk
Group C: Slavia Praha 3-0 Hapoel Beer-Sheva, Nice 2-3 Leverkusen
Group D: Benfica 4-0 Lech Poznań, Rangers 3-2 Standard Liège
Group E: Granada 0-1 PSV Eindhoven, Omonoia 2-1 PAOK
Group F: AZ Alkmaar 1-1 Napoli, Real Sociedad 2-2 Rijeka
Group G: AEK Athens 2-4 Braga, Zorya Luhansk 1-0 Leicester
Group H: AC Milan 4-2 Celtic, LOSC Lille 2-1 Sparta Praha
Group I: Qarabağ 1-1 Maccabi Tel-Aviv, Sivasspor 0-1 Villarreal
Group J: LASK 3-3 Tottenham, Royal Antwerp 3-1 Ludogorets
Group K: CSKA Moskva 0-1 Wolfsberg, Feyenoord 0-2 Dinamo Zagreb
Group L: Gent 1-2 Slovan Liberec, Crvena zvezda 0-0 Hoffenheim

Matchday 6

Thursday 10 December

Watch the best goals from Matchday 6
Watch the best goals from Matchday 6

Group A: Young Boys 2-1 CFR Cluj, CSKA Sofia 3-1 Roma
Group B: Dundalk 2-4 Arsenal, Rapid Wien 2-2 Molde
Group C: Leverkusen 4-0 Slavia Praha, Hapoel Beer-Sheva 1-0 Nice
Group D: Standard Liège 2-2 Benfica, Lech Poznań 0-2 Rangers
Group E: PSV Eindhoven 4-0 Omonoia, PAOK 0-0 Granada
Group F: Napoli 1-1 Real Sociedad, Rijeka 2-1 AZ Alkmaar
Group G: Braga 2-0 Zorya Luhansk, Leicester 2-0 AEK Athens
Group H: Celtic 3-2 LOSC Lille, Sparta Praha 0-1 AC Milan
Group I: Maccabi Tel-Aviv 1-0 Sivasspor, Villarreal 3-0 Qarabağ*
Group J
: Tottenham 2-0 Royal Antwerp, Ludogorets 1-3 LASK
Group K: Dinamo Zagreb 3-1 CSKA Moskva, Wolfsberg 1-0 Feyenoord
Group L: Hoffenheim 4-1 Gent, Slovan Liberec 0-0 Crvena zvezda

*Match forfeited by Qarabağ